Beo Čista Energija sa zadovoljstvom objavljuje da je projekat javno privatnog partnerstva (JPP) u oblasti upravljanja otpadom dobio Gold Standard sertifikat, najviši svetski standard kvaliteta kojim se potvrđuje da realizacijom projekta dolazi do smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte. Ovo je prvi put da projekat koji u svom sastavu ima postrojenje za energetsko iskorišćenje komunalnog otpada bude sertifikovan, ali i prvi projekat u Srbiji ikada.
Beo Čista Energija, društvo sa posebnom namenom koje su osnovali francuska kompanija Veolia, japanska korporacija Itochu i panevropski fond Marguerite, zaključila je Ugovor o JPP sa Gradom Beogradom 2017. godine o izgradnji savremenih objekata za preradu otpada radi unapređenja životne sredine i socijalne politike u glavnom gradu Srbije.
Procena je da je sa stare nesanitarne deponije, koja je bila aktivna u periodu od 1977. do 2021. godine, 90 miliona tona gasova sa efektom staklene bašte, odnosno ekvivalentnog ugljen-dioksida, emitovano u atmosferu iz odloženog otpada tokom poslednjih 45 godina. Projektom će se smanjiti emisije ekvivalentnog ugljen-dioksida za 210.000 tona godišnje, u skladu sa sedam ciljeva održivog razvoja (6, 7, 8, 11, 13, 15, 17) koje su ustanovile Ujedinjene Nacije. Glavni pokretač za realizaciju ovog projekta je bilo rešavanje neodrživih praksi u oblasti upravljanja otpadom u Beogradu i uvođenje rešenja kojima će se sprečiti emisije štetnih gasova.
Od avgusta 2021. godine, Bio Čista Energija pruža usluge odlaganja komunalnog otpada na sanitarnu deponiju i tretmana otpada od građenja i rušenja, uz završetak radova na izgradnji postrojenja za energetsko iskorišćenje komunalnog otpada, kogenerativnog postrojenja na deponijski gas i postrojenja za prečišćavanje procednih voda, i zatvaranje i sanacije nesanitarne deponije u Vinči.
Organizaciju Gold Standard osnovala je Svetska fondacija za prirodu sa drugim nevladinim organizacijama, globalno je priznata kao najviši standard kvaliteta za projekte kojima se sprečavaju emisije ugljen-dioksida, vodeći računa o tome da se projekti pridržavaju najviših načela očuvanja životne sredine i da doprinose održivom razvoju lokalnim zajednicama. Gold Standard sertifikat potvrđuje da projekti ispunjavaju stroge kriterijume ekološke i socijalne održivosti, i garantuje da su izdati karbon krediti stvarni, imaju pravu dodatnu vrednost, da su izmereni i nezavisno potvrđeni.
Rukovodstva Beo Čiste Energije je izjavilo:
Kao rukovodstvo Beo Čiste Energije, ponosni smo na ovo postignuće jer ovaj sertifikat predstavlja zvaničnu potvrdu da naš projekat doprinosi smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte uz poštovanje najviših standarda u oblasti zaštite životne sredine i održivom razvoju u Srbiji. Takođe, sa zadovoljstvom doprinosimo ubrzanju postizanja globalnog cilja nulte neto emisije generisanjem karbon kredita.
Tomoo YOKOBORI, direktor, sektor za infrastrukturne projekte u oblasti životne sredine i energetike u korporaciji ITOCHU je izjavio:
Ova sertifikacija od strane Gold Standarda predstavlja potvrdu da se projektom smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte, uz visok nivo poštovanja načela zaštite životne sredine i održivosti. ITOCHU, zajedno sa svojim partnerima, nastoji da transformiše sistem upravljanja otpadom u Srbiji u saradnji sa Vladom Republike Srbije i Gradom Beogradom. Ova transformacija počinje da poboljšava niz ekoloških i društvenih aspekata koji su decenijama bili nerešeni. ITOCHU nastavlja da ulaže napore u rešavanju društvenih pitanja i ostvarivanju globalnih ciljeva.
György PALKO, Direktor za Srbiju, Veolia, izjavio je:
Sa ambicijom da postane referentna kompanija za ekološku transformaciju, Veolia radi na razvoju i primeni rešenja koja mogu da značajno preokrenu situaciju i pruže odgovore na probleme u našem društvu.
Ovaj sertifikat od strane Gold Standarda je dokaz uspeha naših zajedničkih napora i svakodnevne posvećenosti održivoj budućnosti.
William Pierson, Rukovodeći partner, Marguerite, izjavio je:
Veoma smo ponosni i čestitamo rukovodstvu Beo Čiste Energije na ovom postignuću jer sertifikacija od strane Gold Standarda predstavlja još jedan dokaz vrednosti projekta sa ekološkog aspekta, ne samo u smislu ogromnih pozitivnih uticaja na lokalnom nivou, već i zbog njegovog doprinosa borbi protiv globalnih klimatskih promena i ostvarivanju nekoliko ciljeva održivog razvoja UN.