Na Kopaonik biznis forumu (KBF) koji je održan od 6. do 9. marta 2022. godine, u organizaciji Saveza ekonomista Srbije, učestvovao je g. Mitsuaki Harada, direktor Beo Čiste Energije. Poslovni forum, pod nazivom Srbija 2030 – Agenda održivog razvoja, okupio je najistaknutije predstavnike regiona iz različitih delatnosti. Glavne teme KBF su se odnosile na potencijale za rast regiona na održiv način, a dijalog koji je ostvaren na 33 panela doprineo je boljem razumevanju donosilaca odluka, koji su akceleratori zelenog razvoja.
G. Harada je bio učesnik panela Zaštita životne sredine na najvišem nivou zajedno sa sledećim učesnicima: Dragana Đorđević, profesorka Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Aleksandar Jovović profesor Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Boris Erg, direktor IUCN Regionalne kancelarije za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju, Roland Kokai, generalni direktor JP Vojvodininašume. Moderator je bio Milorad Bjeletić izvršni direktor Beogradske otvorene škole.
Direktor Beo Čiste Energije je objasnio da se projektom JPP, koji obuhvata izgradnju energane na otpad, rešava jedno od najvažnijih ekoloških problema u zemlji, koji je posledica decenijskog odlaganja otpada na neadekvatan način. Energana na otpad je jedno od najsavremenijih rešenja u oblasti upravljanja otpadom, kojim se smanjuje zapremina otpada za 90%, a time i emisija metana, gasa sa efektom staklene bašte, koji je 25 puta snažniji od ugljen-dioksida. Ovo postrojenje koristi otpad umesto fosilnih goriva, i pretvara ga u čistu energiju. Zahvaljujući projektu, otpad od građenja i rušenja i metalni otpad se recikliraju na odgovarajući način. Zagađene vode će se prečišćavati pre ispuštanja u reku Dunav. Stara deponija biće rekultivisana i pretvorena u zelenu površinu.
Beo Čista Energija vrši tretman i odlaganje otpada u skladu sa evropskim i srpskim standardima. Energana na otpad je projektovana i gradi se u skladu sa najboljim dostupnim tehnikama (NDT). To podrazumeva da je opremljena sa najsavremenijim tehnologijama za insineraciju otpada i sprečavanja zagađenja da bi se ispunili strogi standardi EU u oblasti zaštite životne sredine.
G. Harada, direktor Beo Čiste Energije, čiji je jedan od vodećih članova društva Itochu Corporation, japanski konglomerat u oblasti trgovine i investicija, takođe je potvrdio koliko je važno da privatni sektor podrži aktivnosti usmerene ka ostvarivanju ciljeva održivog razvoja, uključujući rešavanje pitanja zaštite životne sredine na najvišem nivou, u cilju postizanja rasta.
Ukazao je na činjenicu da je ITOCHU Corporation istakla da je povećala svoj doprinos i angažovanje u ovim aktivnostima kroz poslovanje što je navela u svom srednjoročnom planu upravljanja.
Usvajanje Zelene agende je važan korak napred ka razvoju društva uz očuvanje prirode i ograničenih resursa. Životna sredina jeste postala prioritet u Srbiji i neophodno je definisati put razvoja kroz usvajanje plana u ovoj oblasti, zaključili su učesnici panela.