Beo Čista Energija d.o.o. koju su osnovali ITOCHU Korporacija (Japan), Veolia Grupa (Francuska) i Marguerite Fond (Luxemburg), privatni partner Grada Beograda, od 1. jula 2024. godine Beograđanima pruža sve komunalne usluge po ugovoru o javno-privatnom partnerstvu. Danas je svečano otvorena elektrana za termički tretman čvrstog, neopasnog, komunalnog otpada u Centru za upravljanje otpadom u Vinči u prisustvu predstavnika Vlade Republike Srbije, Grada Beograda, osnivača i zajmodavaca projekta, i ostalih visokih zvanica. Više od polovine količine otpada koji stvaraju Beograđani sada se termički obrađuje u ovom postrojenju, a proizvedena „zelena“ toplotna i električna energija se isporučuje potrošačima. Realizacijom izgradnje TE-TO Vinča, nove sanitarne deponije, postrojenja za ponovno iskorišćenje građevinskog otpada i otpada od rušenja, i postrojenja za tretman procednih voda, ova investicija predstavlja ključan korak ka unapređenju održivog upravljanja komunalnim otpadom u Beogradu i značajnom poboljšanju kvaliteta životne sredine.
Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine, Irena Vujović, rekla je da je moderan kompleks u Vinči primer kako mogu konstruktivno da se iskoriste najbolja iskustva i tehnologije, koje se primenjuju i u razvijenim zemljama, što će biti važno i za realizaciju drugih projekata u Srbiji.
„Energana koji smo danas svečano pustili u rad važna je pre svega i zato što otpad pretvara u toplotnu i električnu energiju koja će zadovoljiti potrebe velikog broja Beograđana. Važno je i što su radom ovog postrojenja smanjene emisije 210.000 tona ugljen-dioksida što doprinosi unapređenju kvaliteta vazduha. Takođe, postrojenje ima i pametne sisteme i alarme koji će signalizirati ako dođe do prekoračenja emisija. Pored tog postrojenja, u ovom kompleksu imamo i deponiju građevinskog i inertnog otpada i sve što je potrebno građanima prestonice. Zato želim da zahvalim građanima na strpljenju, jer je od potpisivanja ugovora do danas prošlo dosta vremena, ali rezultat nije izostao. Mi i dalje radimo i čeka nas izgradnja postrojenja za sakupljanje deponijskog gasa. Čeka nas još posla, ali izvesno je da je napravljen veliki iskorak na bolje, kada je reč o upravljanju otpadom“, rekla je Vujović.
Grad Beograd je u saradnji sa privatnim partnerom obezbedio dugoročno zbrinjavanje više od 800.000 tona komunalnog i građevinskog otpada koji građani Beograda proizvedu za godinu dana, a što je još važnije, značajno je smanjeno ekološko zagađenje koje je proizvodila stara, nesanitarna, deponija. Dodatno, energetsko iskorišćenje komunalnog otpada i deponijskog gasa obezbediće toplotnu energiju za oko 10% domaćinstava i električnu energiju za oko 5% domaćinstava Beograda. Beo Čista Energija pruža usluge tretmana i odlaganja otpada, a Grad Beograd će nastaviti sa razvojem i unapređenjem infrastrukture za prikupljanje i primarnu separaciju otpada.
„ITOCHU korporacija je ponosna što je realizovala, globalno posmatrano, jedan od najizazovnijih projekata u oblasti upravljanja i energetskog iskorišćenja komunalnog otpada. Zahvaljujemo se na profesionalnoj saradnji predstavnicima Grada Beograda i podršci Vlade Republike Srbije. Drago nam je da smo doprineli poboljšaju uslova životne sredine u Beogradu i omogućili veliki iskorak ka boljoj i održivoj budućnosti građanima. ITOCHU korporacija posluje u Srbiji još od davne 1962. godine, i Republika Srbija i Beograd su za nas jedno od najvažnijih tržišta. Srećni smo što otvaramo novu stranicu u istoriji odnosa sa Srbijom. Nastavićemo da daljim investicijama i trgovinom doprinosimo daljem razvoju Srbije i Beograda“, izjavio je Hiroyuki Tsubai, član odbora i izvršni potpredsednik ITOCHU korporacije.
„Veolia Grupa, pored uloge jednog od osnivača Beo Čiste Energije d.o.o., ima odgovornu ulogu da upravlja i održava svim izgrađenim postrojenjima u narednih 25 godina. Znanje i iskustvo koje smo stekli kao globalni lider u oblastima upravljanja otpadom i vodama, garantuje da će srpski stručnjaci koje smo zaposlili i obučili zajedno sa našim ekspertima, primeniti ekspertska znanja u cilju efikasnog i odgovornog upravljanja otpadom i stalnom brigom da se zaštiti i poboljša životna sredina. Veolia Grupa ima velike poslovne planove na tržištu Srbije i nastaviće angažovanje na novim projektima u oblasti upravljanja otpadom i tretmana pitkih i otpadnih voda, koji će građanima Srbije doneti vidljivo poboljšanje uslova života i ekologije“, naglasio je Aleksandar Obradović, generalni direktor Veoila Waste Vinča Operator.
„Drago nam je što što smo imali značajnu ulogu u realizaciji ovog jedinstvenog i vrlo kompleksnog projekta, kao jedan od članova društva Beo Čiste Energije. Ugovor o JPP je omogućio ovom društvu da uvede integrisano upravljanje otpadom i dugoročno i održivo iskorišćenje otpada za proizvodnju energije u budućnosti. Ekološki i socijalni ishodi ovog projekta su opravdali naša prvobitna očekivanja, jer je projekat značajno doprineo smanjenju štetnih uticaja upravljanja otpadom na životnu sredinu i poboljšao stanje životne sredine u gradu Beogradu. Smanjenje karbonskog otiska za 210,00 tona CO2eq godišnje, što je ekvivalentno apsorpciji CO2 šume sa više od 3 miliona desetogodišnjih stabala jasno pokazuje važnost i obim projekta“, zaključio je William Pierson, izvršni partner fonda Marguerita.