Platforma za urbanu transformaciju u saradnji sa širokim sprektrom timova u okviru Svetskog ekonomskog foruma organizuje Samit urbane transformacije. Ova platforma pruža vrednosti i mogućnosti u mnogobrojnim delatnostima, regionima i zajednicama sa ključnim saradnicima poput Centra za četvrtu industrijsku revoluciju, Centra za prirodu i klimu, Centra za novu ekonomiju i društvo, Centra za regionalnu i globalnu saradnju i drugim centrima u različitim oblastima privrede.
Projektu javno-privatnog partnerstva (JPP) u oblasti upravljanja otpadom u Beogradu dodeljena je nagrada za javno-privatno partnerstvo na Samitu urbane transformacije Svetskog ekonomskog foruma, koji je održan 9. oktobra 2023. godine, u Detroitu. Projekat JPP je nagrađen za doprinose transformaciji i razvoju urbanih područja, unapređenju zaštite životne sredine, smanjenju emisija ugljen-dioksida i ostvarivanju nekoliko ključnih ciljeva održivog razvoja.
Sa ograničenim investicionim kapacitetima, Grad Beograd je nakon konkurentnog postupka javne nabavke, dodelio Ugovor o JPP za finansiranje, projektovanje, izgradnju i 25-godišnje upravljanje preduzeću Beo Čista Energija d.o.o. koje je osnovao konzorcijum: ITOCHU korporacija [japanski konglomerat, čije poslovanje je zasnovano na načelu „Sampo-Yoshi“], Veolia Group [francuska kompanija za ekološku transformaciju] i fond Marguerite [panevropski investicioni fond]. Projekat JPP u Vinči je prepoznat kao projekat srpsko-japansko-francuske saradnje, koji je podržan od strane Međunarodne finansijske korporacije, Evropske banke za obnovu i razvoj i Austrijske razvojne banke.
Gospodin Eiichiro Higashiyama, viši potpredsednik korporacije ITOCHU, primio je nagradu u ime Beo Čiste Energije, u ponedeljak 9. oktobra u Detroitu.
„Izuzetno nam je zadovoljstvo što je Projekat JPP u oblasti upravljanja otpadom u Beogradu, prepoznat i nagrađen. Zajedno sa Gradom Beogradom, ponosni smo na ulaganje od skoro 400 miliona evra u prvo javno-privatno partnerstvo ovog obima na Balkanu. Ekološku crnu tačku pretvorili smo u Centar za upravljanje otpadom, gde pružamo usluge tretmana i odlaganja više od 800.000 tona komunalnog i građevinskog otpada, uz proizvodnju 103 MW energije iz otpada i deponijskog gasa.
Uticaj ovog partnerstva se proteže na modernizaciju upravljanja otpadom u Beogradu i doprinosu zaštiti životne sredine. Ponosni smo na priznanje projektu i pozitivnu zainteresovanost stručne javnosti i predstavnika javnih sektora iz regiona, što dodatno naglašava vrednost razmene znanja i stečenih iskustava.” izjavila je uprava direktora Beo Čiste Energije.